AINS – risc crescut de fibrilație atrială

Utilizarea de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) pare să fie asociată cu un risc crescut de fibrilație atrială (FA), chiar și după ajustarea dimensiunii end diastolice ventriculare, cunoscută a fi crescută în cazul utilizării AINS.
Pacienții care utilizează AINS timp de 2 până la 4 săptămâni au avut un risc cu 76% mai mare de a dezvolta FA, comparativ cu cei care nu au luat AINS pentru un sindrom clinic dureros. Rezultatele studiului sugerează că riscul crescut de FA apare la scurt timp după întreruperea tratamentului și poate dispărea în timp, au declarat autorii, conduși de către Bouwe P. Krijthe, Departamentul de Epidemiologie, Erasmus Medical Center, Rotterdam, Olanda.
Mecanismul de apariție al FA indus de  AINS nu este clar și  merită o atenție viitoare, concluzionează autorii.
Bouwe P Krijthe, Jan Heeringa, Albert Hofman et. al. Non-steroidal anti-inflammatory drugs and the risk of atrial fibrillation: a population-based follow-up study BMJ, 2014